بلیچینگ دندان

5علت زرد شدن دندان ها+روش سفیدکردن دندان ها

5 علت اصلی زرد شدن دندان ها کدامند؟

1. ارتودنسی دندان

ارتودنسی یک درمان عالی برای منظم کردن دندان های نامرتب است. اتصال دستگاه های ارتودنسی ثابت و متحرک می تواند رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را کمی دشوراتر و زمانبرتر کند و اگر افراد نتوانند آنطور که باید دهان و دندان خود را تمیز کنند، به مرور زمان با تغییر رنگ دندان ها مواجه خواهند شد. البته بیشتر افراد چون بهداشت را رعایت می کنند با این مشکل مواجه نخواهند شد.

2. ژنتیک و وراثت

گاهی اوقات زرد بودن دندان ها در افراد می تواند منشاء ژنتیکی داشته باشد و هرچقدر که افراد بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند باز هم نمی توانند تغییرات رنگ دندان را برگردانند. تغییر رنگ در این افراد معمولا مشکل خاصی ندارد و خطرناک تلقی نمی شود اما باید بیشتر از افراد دیگر بهداشت دهان را رعایت کنند و به مطب دندانپزشک مراجعه کنند.

3. تضعیف و نازک شدن مینای دندان

دندان از 3 لایه تشکیل شده است. مهمترین لایه دندان که به رنگ سفید است مینا است. زیر این لایه، عاج قرار دارد که برخلاف مینا سفت و سخت و روشن نیست. رنگ این لایه تقریبا متمایل به زرد است.

مینا متشکل از مواد معدنی است و زمانی که مواد معدنی تشکیل دهنده این لایه از بین برود، مینا نیز نازک می شود و لایه زیرین که زرد رنگ است در معرض دید قرار می گیرد.

4. وارد شدن آسیب و ضربه به دندان ها

وارد شدن ضربه به دندان می تواند مینای دندان را شکسته و موج تغییررنگ دندان شود. برای مثال ممکن است زیر مینا خونریزی شود و دندان به رنگ قرمز یا قهوه ای دیده شود. اگر دندان ترک برداشته باشد در محل ترک به رنگ زرد در خواهد آمد.

5. دندان قروچه یا براکسیم

براکسیسم یا دندان قروچه یعنی به هم سابیده شده دندان ها از عمد یا به صورت ناخودآگاه. این امر ممکن است به دنبال تجربه استرس، خشم و عصبانیت یا اضطراب باشد. و یا در خواب به صورت ناخودآگاه انجام داده شود.

دندان قروچه باعث تحلیل مینای دندان می شود و با از بین رفتن مینا مخصوصا در سطوح جونده لایه زیرین آن یعنی عاج یا دنتین نمایان می شود. این لایه زرد و تیره است. با نازک شدن مینا و نمایان شدن دنتین، نمای دندان تغییر رنگ داده و تیره می شود. بنابراین دندان قروچه نیز می تواند یک علت اصلی زرد شدن نمای لبخند ما باشد.

چطور دندان ها را سفید کنیم؟

به دنبال زرد شدن دندان ها می تواند با رعایت بهداشت دهان و دندان تا حدی دندان ها را دوباره سفید کرد. اما چنانچه بیش از حد با تغییر رنگ مواجه شده باشیم باید از دندانپزشک کمک بگیریم.

3 روشی که ممکن است دندانپزشک برای سفید کردن دندان در نظر بگیرد بلیچینگ دندان در مطب، بلیچینگ دندان در منزل و استفاده از محصولات دندانپزشکی سفید کننده دندان مانند خمیر دندان حاوی مواد سفیدکننده است.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان در مطب بهترین درمان زرد شدن دندان ها

بلیچینگ یعنی سفید کردن دندان ها و بلیچینگ در مطب یعنی اینکه با کمک دندانپزشک و در مطب دندان ها را چند پرده سفید تر کنیم. طی این درمان ابتدا دندان ها تمیز شده و در واقع جرمگیری انجام داده و پس از آن روی دندان ژل سفید کننده قرار داده می شود.

ژل سفید کننده با کمک دستگاه لایت کیور که نوری با طول موج مشخص از خود ساطع می کند، فعال می شود. سپس مواد موجود در ژل به رنگدانه هایی که روی مینای دندان و تا حدی در عمق آن هستند حمله می کند. پس از چند بار تکرار این درمان، دندان سفیدتر می شوند.

4 روش سفید کردن دندان ها در خانه

اگر مایل نیستید تا با روش های بلیچینگ اقدام به رفع زردی دندان ها کنید می توانید برخی از روش های خانگی را امتحان کنید. روش های خانگی زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد و ما تنها به 5 مورد از آن ها اشاره می کنیم. لطفا قبل از امتحان کردن هر روش با دندانپزشک خودتان مشورت کنید. این روش ها نباید در کودکان خردسال انجام شوند.

1. سفید شدن دندان با جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

منظور از سفید شدن دندان ها با جوش شیرین استفاده مستقیم از جوش شیرین برای این منظور نیست. بلکه هدف ساختن یک خمیر دندان خانگی است که با کمک آن بتوان به رفع زرد شدن دندان ها کمک کرد. برای اینکار می توانید 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 2 قاشق پراکسید هیدروژن ترکیب کنید تا یک خمیر به دست بیاید. دفعه بعد که مسواک می زنید، با این خمیر دندان اینکار را انجام دهید.

همچنین با همین نسبت می توانید دهانشویه درست کنید و نه تنها به رفع بوی بد دهان کمک کنید بلکه به رفع زردی دندان نیز کمک خواهید کرد. فقط پیش از امتحان کردن این روش درباره خواص جوش شیرین و پراکسید هیدرون برای دهان و دندان کمی تحقیق کنید و نظر دندانپزشک را نیز بپرسید.

2. استفاده از روغن نارگیل

سفید کردن دندان ها با روغن نارگیل یکی از قدیمی ترین روش ها در طب سنتی شرق آسیا است. به دلیل موادی که در این روغن وجود دارند می توان بدون آسیب زدن به مینای دندان، دندان ها را سفیدتر کرد. اینکار نتایجی به همراه دارد ولی خیلی چشمگیر نیستند.

برای سفید کردن دندان ها با روغن نارگیل کافیست 1 تا 2 قاشق روغن نارگیل را در دهان خود قرار داده و یا روی دندان ها بمالید. سپس اجازه دهید برای 10 تا 30 دقیقه روی دندان ها باقی بماند. لطفا روغن را قورت ندهید و بعد از اتمام مدت زمان اعمال، آن را بیرون بریزید.

3. استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب یک ماده اسیدی است و ادعا می شود می توان از آن برای سفید شدن دندان ها استفاده کرد. از آنجا که برخی مطالعه روی این ادعا صورت گرفته می توان به آن اعتماد کرد و از آن برای سفیدی دندان ها کمک گرفت. شما می توانید 2 قاشق جایخوری از این سرکه را در مقدار 6 اونس آب رقیق کرده و از آن به عنوان دهانشویه به مدت 30 ثانیه استفاده کنید. سرکه سیب سپس باید از دهان خارج شود.

4. خوردن میوه و سبزیجات تازه

با خوردن آب و مایعات زیاد می توان به سفیدی دندان ها کمک کرد. علاوه بر مایعات می توانید از میوه ها و سبزیجات آبدار دیگر برای این منظور استفاده کنید. اگر هر روز در میان وعده های خود میوه بخورد می توانید تا حدی به سفید شدن دندان ها کمک کنید.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
آیا جرمگیری دندان باعث پوسیدگی می شود؟
نوشتهٔ بعدی
استفاده از کامپوزیت دندان در درمان های ترمیمی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonثبت نوبت ‎09130559844